Naprawa płyt indukcyjnych

Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni, oraz, jak każda inna technologia, jest podatny na awarie, ale naprawa kuchenki indukcyjnej nie zawsze należy do łatwych. Jeśli, usterka zostanie wykryta w okresie gwarancyjnym, Twój panel indukcyjny może zostać naprawiony za darmo. Jednakże, jeśli awaria nastąpiła po kilku latach? Możesz sam spróbować naprawić usterkę lub skierować się do wykwalifikowanego elektryka np. w okolicach Wrocławia.

Kuchenka elektryczna

Piekarnik się nie włącza - najczęstsza awaria paneli elektrycznych to taka, że urządzenie jest podłączone do gniazdka lub tylko jedna z grzałek nie jest gorąca. Naprawy jedną ręką, które można zdemontować w kolejnych etapach:

 1. Sprawdzamy napięcie w gniazdku, gdyż styki lubią się przepalać z uwagi na wysokie obciążenia.
 2. Sprawdzamy komponenty i przewód pod kątem uszkodzeń mechanicznych, mogą one doprowadzić do rozerwania kabli. Większość uszkodzeń jakie zauważamy, znajdują przy samym gniazdku. Każde uszkodzenie, które znajdujemy, podlega naprawie.
 3. Często będzie wymagane w tym miejscu demontaż samej pokrywy, aby dostać się do środka.
 4. Następnie należy wziąć multimetr i sprawdzić transformator, kolejnym krokiem jest sprawdzenie bezpiecznika termopary. Kiedy nie ma oporu, lub znacząco różni się od określonej przez producenta, części zamienne są niezbędne, i są sprzedawane w wielu sklepach z elektroniką.
 5. Jedna strefa grzewcza w piekarniku nie działa - konieczne jest sprawdzenie wszystkich przewodów, oraz ich połączenia z palnikami, termostatów, przełączników i panel sterowania z uwagi na możliwość otwartego obwodu. Jeśli, wizualnie jest można stwierdzić problemu, to należy wziąć multimetr i analizować poszczególne miejsca.

Jeśli, nie masz multimetru, możesz użyć śrubokręta wskaźnikowego, aby dokonać niezbędnych napraw. Polecamy również obejrzenie filmów np. na YouTube, które mogą Ci pomóc rozwiązać problem.

Wadliwe panele elektryczne

Główne problemy, z jakimi borykają się użytkownicy piekarników elektrycznych, są następujące:

 • Wypalony bezpiecznik - występuje z powodu skoku napięcia. Niska cena nowych bezpieczników i prosty proces wymiany sprawiają, że usterkę można naprawić samodzielnie. Na przyszłość, proponujemy zakup urządzenia, które ochroni sieć elektryczną przed przepięciami.
 • Jeśli, jeden lub dwa palniki nie działają - sprawdzamy przewody doprowadzające napięcie do grzałki, które pod wpływem temperatury mogą się odlutować. Bardzo prosta naprawa, po prostu przylutuj na miejscu za pomocą lutownicy. Jeśli łańcuch nie jest zerwany, doszło do spalenia samego grzejnika, co zmusi Cię do jego wymiany. Przed zmianą, upewnij się, że istnieje obwód między TIN a tablicą kontrolną, może to być przyczyną problemów.
 • Czujnik nie działa - piekarnik się nie włącza. Jednym z rzadkich i najbardziej skomplikowanych błędów czujników są piece. Możesz ponownie sprawdzić obwód, jeśli nie ma złamania, musisz całkowicie wymienić touchpad, jednakże w tym przypadku lepiej oddać go do naprawy profesjonalistom. Naprawa w domu również może być przeprowadzona jedynie przez elektryka z doświadczeniem i uprawieniami.
 • Piec grzejny za bardzo się nagrzewa lub w ogóle nie działa. Powodem jest słaby kontakt z puszką, termostat lub ciepło - sprawdzamy obecność prądu w obwodzie między tymi sektorami.
 • Palnik jest gorący, działa i nie wyłącza się - awaria termostatu, co oznacza, iż należy go kupić i wymienić na nowy.
 • Szklana powierzchnia ceramiczna - dowiadujemy się o przyczynie, jeśli nie upuściłeś niczego ciężkiego, występujemy o serwis gwarancyjny, producent naprawi go za darmo. Jeśli, sam jesteś odpowiedzialny za pęknięcie, płytkę trzeba oddać do naprawy, bardzo trudno to wykonać samodzielnie. W ty miejscu chcemy zwrócić uwagę, iż naprawa wymiana szyb jest bardzo kosztowna, więc postępuj zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem.

Awarie płyt indukcyjnych

Panele indukcyjne, chociaż są to nowsze i zaawansowane technologicznie urządzenia, które również potrafią generować różne problemy. Przeanalizujemy podstawowe awarie płyt indukcyjnych, jak również jakie naprawy leżą w zasięgu przeciętnej osoby.

 1. Płyta indukcyjna nie włącza się lub wyłącza natychmiast- najczęściej jest to cecha tego typu płyt, i nie jest usterką. Płyty indukcyjne mają zaprogramowaną funkcję ochronną, jeśli użyjesz niewłaściwej średnicy lub materiału naczynia, płyta automatycznie wyłączy zasilanie, a palnik nie grzeje. Także, piec wyłączy się automatycznie po wyjęciu naczyń z niego.
 2. Kuchenka indukcyjna nagrzewa się długo i słabo- ponownie, zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi potraw w instrukcjach. 90% błędów w kuchence indukcyjnej wiąże się z niewłaściwymi naczyniami.
 3. Płyta indukcyjna włącza się samoczynnie, chociaż na kuchence nie ma naczyń. Usuń wszystkie metalowe przedmioty i wyczyść powierzchnię z soli, jeśli to nie pomoże, masz problem z konsolą, wymaga naprawy lub wymiany. Lepiej skontaktować się z wykwalifikowanym serwisem.
 4. Płyta indukcyjna nie działa. Zasada diagnozy i naprawy się nie zmienia, eksperci najpierw sprawdzają poszczególne elementy, by dojść do tego, który powoduje problem.

Innym typem kuchenki jest powierzchnia gazowa. Jedna z najprostszych do samodzielnej naprawy. Jest w niej o wiele mniej elektroniki, a to znacząco ułatwia ewentualną naprawę.

 • Natychmiast sprawdź elektryczny zapłon (piezo). W 90% przypadków, dobrze umyj i wysusz. Jeśli, to nie pomoże, sprawdź prąd w obwodzie prowadzącym do piezo-cewki.
 • Kuchenka gazowa się nie włącza, bo gaz nie dociera do palnika. W takim przypadku najlepsza jest profilaktyka, a sama naprawa niekoniecznie będzie wymagana. Sprawdzić należy przewody gazowe, czy są otwarte, a gaz może przedostać się do palnika. Jeśli, tak, to należy sprawdzić w następnej kolejności wtryski. Możliwe, iż wystąpiło zablokowanie poprzez tłuszcz i resztki jedzenia. Należy wytrzeć do sucha wszystko po wyczyszczeniu tak, aby nie pozostała żadna wilgoć. Wilgoć spowoduje, iż piezo się nie zapali.

Nowoczesne urządzenia kuchenne wyposażone są w czujniki wykrywania usterek i jednostki diagnostyczne, na wyświetlaczu często pojawiają się kody błędu. Kod odnajdujemy w instrukcji i postępujemy zgodnie z konkretnymi zaleceniami, aby naprawić płytę indukcyjną. Możesz korzystać z różnych for, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami z takich sytuacji.

Większość usterek, możemy naprawić samemu, jeśli, jednak nie jesteśmy pewni, czy sobie z tym poradzimy sami, to nie powinniśmy bać zadzwonić po wykwalifikowanego elektryka. Awaria instalacji elektrycznej to niebezpieczna sytuacja, która może spowodować również konsekwencje prawne.

30/09/2022

Zobacz również