Bezpieczniki

Prędzej czy później prawie każdy będzie musiał dowiedzieć się, jak wymienić przepalony bezpiecznik w skrzynce bezpiecznikowej. Bezpieczniki nie działają wiecznie, a przeciążenia lub zwarcia elektryczne są zawsze możliwe. Jako elektryk nie tylko wymieniłem wiele bezpieczników, ale także zainstalowałem tysiące w nowych budynkach. Oto, co omówię w tym artykule:

  • Jedną z pierwszych potrzebnych rzeczy jest wymiana bezpiecznika, ale na rynku dostępne są dosłownie tysiące różnych typów bezpieczników. Omówienie wszystkich stylów, typów i rozmiarów bezpieczników wykracza daleko poza ramy jednego artykułu. Jednakże poniżej omówione zostaną niektóre z najbardziej powszechnych typów bezpieczników.
  • Po drugie, bezpiecznik z zasady będzie musiał być wymieniony na nowy. Stary bezpiecznik topikowy należy wyjąć z zacisków mocujących go w skrzynce bezpieczników i zainstalować nowy. Ponownie, w jednym artykule nie można omówić wszystkich możliwości, ale omówione zostaną najczęściej spotykane bezpieczniki oraz sposoby ich wyjmowania i wymiany.

Różne typy bezpieczników

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, szukając bezpiecznika zastępczego, nie jest koniecznie jego typ fizyczny lub rozmiar, ale znamionowa obciążalność prądowa bezpiecznika - innymi słowy, rozmiar elektryczny. Każdy bezpiecznik ma określoną liczbę amperów, którą może wytrzymać; przekroczenie tej wartości spowoduje przepalenie bezpiecznika. Nigdy nie należy wymieniać bezpiecznika na taki o większej obciążalności, aby zapobiec jego przepaleniu. Przewody przewodzące prąd są starannie dobierane do wielkości bezpiecznika, a wymaganie od bezpiecznika przewodzenia prądu o natężeniu większym niż znamionowe jest główną przyczyną pożarów elektrycznych.

Wiele bezpieczników jest typu "zwłocznego" lub "powolnego", co oznacza, że wytrzymują one krótki okres przeciążenia bez wybuchu.  Ogólnie rzecz biorąc, zakup bezpieczników zwłocznych nie jest złym pomysłem. Jednym z najczęstszych wyjątków są bezpieczniki w sprzęcie elektronicznym; szybkie przepalenie bezpiecznika na płytce drukowanej, która została przeciążona przez uszkodzony element, może uratować resztę płytki.

Bezpieczniki elektryczne

Bezpiecznik elektryczny jest jednym z najbardziej czułych ich rodzajów. Przeplatają się lub wyłączają w momencie, gdy przepływające przez nie napięcie w danym czasie jest zbyt wysokie. Należą więc do grupy zabezpieczeń przeciążeniowych. Bezpieczniki elektryczne odcinają dopływ energii elektrycznej do gniazdek i oświetlenia. Po usunięciu awarii bezpiecznik należy włączyć lub wymienić. Do lat 90' najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce były bezpieczniki topikowe, które z czasem zostały zastąpione przez rozwiązania nowocześniejsze rozwiązania.

Bezpieczniki wtykowe

Powszechnie stosowane w starszych domach, które zostały zbudowane przed wprowadzeniem wyłączników, bezpieczniki te wkręca się w gniazdo podobne do żarówki i można je łatwo wymienić. Istnieją dwa podstawowe rozmiary gwintów; należy upewnić się, że na nowym bezpieczniku znajduje się gwint o odpowiednim rozmiarze; stary należy zabrać ze sobą do sklepu podczas zakupu. Gwinty znacznie różnią się od siebie i łatwo je odróżnić, dostępne są też adaptery umożliwiające zamianę dużego gniazda na mniejsze. Niekiedy bezpieczniki te można znaleźć również w przełączniku sterującym zdalnym silnikiem, takim jak wentylator na strychu.

Niektóre bezpieczniki wtyczkowe są typu "t" i wymagają użycia adaptera; ma to na celu zapobieganie manipulowaniu przy skrzynce bezpieczników. W takim przypadku należy się upewnić, że posiadamy również taki adapter.

Bezpieczniki topikowe

Każdy bezpiecznik to urządzenie zabezpieczające, które chroni obwody elektryczne przed skutkami nadmiernych prądów. Bezpiecznik składa się zwykle z przewodzącego prąd paska lub drutu z łatwo topliwego metalu, który topi się, przerywając obwód, którego jest częścią, gdy obwód ten jest obciążony prądem większym niż przewidziany. Bezpiecznik topikowy był kiedyś powszechnie stosowany w domowych instalacjach elektrycznych. Zawiera on krótki kawałek drutu (element topikowy) umieszczony w ognioodpornym pojemniku z gwintowaną podstawą. Drut jest połączony z metalowymi zaciskami zarówno w podstawie, jak i z boku, a całość jest przykryta przezroczystą szybką ze szkła lub miki, przez którą widać, czy bezpiecznik się stopił.

Poradnik wymiany przepalonego bezpiecznika

Wyłącz światła i odłącz urządzenia w tej części domu, która straciła zasilanie

Pomoże to uniknąć przeciążenia nowego bezpiecznika zastępczego. Wykonując jakiekolwiek naprawy w domu, zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa. Nigdy ich nie wykonuj, jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności. Lepiej wezwać wykwalifikowanego elektryka, niż ulec wypadkowi. Niektóre zdroworozsądkowe środki ostrożności obejmują upewnienie się, że ręce są suche i nie stoją w wodzie podczas wykonywania prac elektrycznych lub podczas uzyskiwania dostępu do panelu elektrycznego. Dobrym pomysłem jest również noszenie rękawic i butów o gumowej podeszwie podczas pracy przy panelu elektrycznym oraz zdejmowanie biżuterii. Zaleca się noszenie okularów ochronnych, aby chronić oczy w przypadku natrafienia na iskry elektryczne.

Wyłącz główny wyłącznik zasilania, aby odłączyć zasilanie skrzynki bezpieczników

Teraz należy zlokalizować przepalony bezpiecznik. Sprawdź oznaczony obszar odpowiadający tej części domu, która straciła zasilanie. Przepalony bezpiecznik może być przebarwiony, mętny lub mieć wewnątrz stopiony lub pęknięty metalowy element. Przy wyłączonym głównym zasilaniu wykręcić przepalony bezpiecznik i wyjąć go. Ważne jest, aby wymienić bezpiecznik na inny o tej samej wielkości, typie, wartości znamionowej i natężeniu prądu. Nigdy nie należy wymieniać przepalonego bezpiecznika na taki, który ma wyższe obciążenie. Takie działania są jedną z najczęstszych przyczyn pożaru. Przepalony bezpiecznik można zabrać do sklepu z artykułami żelaznymi lub gospodarstwa domowego, aby uzyskać pomoc w doborze odpowiedniego zamiennika. Warto mieć pod ręką dodatkowe bezpieczniki, aby mieć je zawsze pod ręką, gdy będą potrzebne. Nowy bezpiecznik należy wkręcić do tego samego gniazda w panelu elektrycznym. (Nigdy nie wkładaj do gniazda lub uchwytu bezpiecznika niczego innego niż bezpiecznik).

Teraz przywróć zasilanie w rozdzielnicy elektrycznej.

Jeśli bezpiecznik ponownie przepali się, należy wezwać wykwalifikowanego elektryka w celu przeprowadzenia kontroli. W przypadku, gdy po ponownym podłączeniu zasilania bezpiecznik jest sprawny, podłącz kilka urządzeń elektrycznych lub włącz światła w strefie elektrycznej kontrolowanej przez nowy bezpiecznik. Jeśli bezpiecznik ponownie przepali się, może to oznaczać problem z konkretnym urządzeniem lub przeciążenie bezpiecznika zbyt dużą liczbą urządzeń elektrycznych. Należy odłączyć niektóre urządzenia lub wezwać elektryka, aby omówił zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną.

W przypadku ciągłego przepalania bezpieczników należy zlecić profesjonalnemu elektrykowi przeprowadzenie inspekcji domu w celu zlokalizowania problemu. Problemy z instalacją elektryczną mogą spowodować poważne zagrożenie pożarem i porażeniem prądem. Miej to na uwadze, jeśli zdecydujesz się na samodzielne naprawy. Jeśli Twój dom ma ponad 50 lat, szczególnie dobrym pomysłem jest zlecenie elektrykowi sprawdzenia instalacji elektrycznej. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że jest ona bezpieczna i dostosowana do potrzeb współczesnego właściciela domu. Pogotowie elektryczne Wrocław rozwiąże Twoje wszystkie problemy.

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
07/04/2022

Zobacz również