lampa led czujnik zmierzchu

Czujniki zmierzchu służą do wykrywania obecności światła. Jest to poręczne urządzenie, które pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunku za prąd, automatycznie włączając światła, gdy robi się ciemno i wyłączając je, gdy wschodzi słońce. Są często używane w zastosowaniach oświetlenia zewnętrznego, takich jak latarnie uliczne i światła parkingowe. Aby przetestować czujnik zmierzchu, musisz zebrać materiały eksploatacyjne i wykonać te proste czynności. Z tego artykułu dowiesz się, jak przetestować czujnik światła od zmierzchu do świtu za pomocą multimetru cyfrowego.

Testowanie czujnika zmierzchu

Czujniki zmierzchu mogą być świetnym sposobem na oszczędzanie energii i pieniędzy. Możesz zmniejszyć rachunek za energię elektryczną poprzez automatyczne włączanie świateł, gdy robi się ciemno i wyłączanie ich, gdy wzejdzie słońce. Urządzenia te mogą również zwiększyć bezpieczeństwo poprzez zapewnienie, że obszary są dobrze oświetlone w nocy. Testowanie czujnika światła zmierzchu jest dobrym sposobem na upewnienie się, że działa on prawidłowo. Może to pomóc uniknąć kosztownych napraw lub wymiany. Dodatkowo, rozwiązywanie wspólnych problemów z tymi urządzeniami może być łatwiejsze, jeśli wiesz, jak je testować.

Rodzaje czujników zmierzchu

Istnieją cztery główne kategorie zmierzchowych świateł zewnętrznych, w tym światła sterowane czasowo, inteligentne/połączone, fotokomórki i światła aktywowane ruchem. Działają one w nieco inny sposób, ale wszystkie mogą być skonfigurowane z łatwością i dostosowane do Twoich preferencji.

Lampy zewnętrzne sterowane czasowo

Światła sterowane czasowo są bardzo elastyczne i mogą być programowane przez Ciebie, co oznacza, że ​​możesz wybrać, o której godzinie mają się włączać i wyłączać. Światła te można w każdej chwili dostosować do własnych potrzeb i pory roku. Oświetlenie sterowane czasowo jest przydatne dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad oświetleniem i zużyciem energii. Na przykład możesz zaplanować, aby światła włączały się rano, gdy idziesz do pracy, a następnie wyłączały się, gdy jest jasno. Możesz także zaplanować ich włączenie po powrocie do domu, a następnie wyłączenie, gdy ich nie używasz.

Fotokomórki słoneczne

Niektóre czujniki zmierzchu wykorzystują fotokomórkę jako źródło swojej mocy. Technologia fotokomórek służy do identyfikacji, kiedy zapadł zmierzch, co powoduje włączenie świateł. Podobnie te światła wykrywają naturalne światło i wyłączają się, gdy nadejdzie poranek. Światła fotokomórek są aktywowane przez zmianę naturalnego światła, co oznacza, że ​​automatycznie przesuwają się wraz ze zmianą światła dziennego i dostosowują się, gdy noce są dłuższe lub krótsze. Niektóre zewnętrzne lampy fotokomórkowe zawierają również czujniki ruchu.

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne

Inteligentne/podłączone zewnętrzne czujniki zmierzchu są podobne do świateł sterowanych czasowo, ponieważ możesz ustawić czas, w którym mają być włączane i wyłączane, ale wszystko to można kontrolować za pomocą smartfona lub innych urządzeń, takich jak smart domowy system. Inteligentne/podłączone światła mogą być sterowane przez Bluetooth lub Wi-Fi, co oznacza, że ​​masz pełną kontrolę bez względu na to, gdzie jesteś i jakiego typu urządzenie posiadasz.

Czujnik zmierzchu kierowany ruchem

Dzikie temu rozwiązaniu oświetlenie zapali się dopiero po spełnieniu łącznie dwóch warunków: musi zapaść zmierzch, konieczne jest wykrycie przez czujnik ruchu. Najczęściej po wykryciu ruchu lampa świeci się przez określony czas po czym gaśnie. Gdy ponownie wykryje ruch zapala się – i tak aż do świtu. Odmianą czujnika zmierzchu aktywowanego ruchem jest czujnik ze światłem bazowym. Oznacza to, że po wykryciu zmierzchu lampa aktywuje się i świeci delikatnym światłem, które zwiększa natężenie po wykryciu ruchu.

Dlaczego lampa LED z czujnikiem ruchu miga?

Mruganie tego typu rozwiązań łączy się najczęściej z dwoma sytuacjami. Pierwsza związania jest z podłączeniem lampy do włącznika z podświetleniem. Wówczas, by wyeliminować problem, wystarczy zastosować kondensator, który równocześnie przyczyni się do wydłużenia żywotności naszej żarówki. Ponieważ mowa jednak o lampie z czujnikiem ruchu i zmierzchu, najprawdopodobniej przyczyną migania jest wiek lampy. Diody LED zachowują się w ten sposób u kresu wytrzymałości. Na końcu okresu zdatności zaczynają po prostu się przepalać.

Do innych należy zaliczyć:

  • nieprawidłowo skonstruowana instalacja elektryczna. Wyłącznik światła może nie przerywać przewodu fazowego,
  • występujące skoki napięcia w instalacji elektrycznej. W tym przypadku będzie wymagane wykorzystanie stabilizatora, który będzie podpięty do lamp LED,
  • uszkodzony lub źle dobrany zasilacz.

Iskra wykonuje wszelkie naprawy związane z awariami czujników zmierzchu, jak również instalacji elektrycznych. Jeśli, podstawowe rozwiązania nie zdają egzaminu w Twoim przypadku, skontaktuj się z certyfikowanym elektrykiem z Wrocławia.

31/08/2022

Zobacz również