Tester elektryczny

Praca z elektrycznością może być przerażająca, jeśli nie masz żadnego doświadczenia elektrycznego. Może się zdarzyć, że doświadczasz problemów elektrycznych z gniazdkiem lub oprawą oświetleniową i musisz przetestować prąd elektryczny. Podczas korzystania z testera elektrycznego może brzmieć trudne, to jest rzeczywiście dość proste. W tym artykule, mam zamiar wyjaśnić, jak korzystać z testera elektrycznego, jak również, kiedy jest odpowiedni czas, aby użyć jednego. Niezależnie od tego, czy nie wiesz nic o testerach elektrycznych, czy po prostu potrzebujesz szybkiego przypomnienia, jak one działają, trafiłeś we właściwe miejsce.

Jak działa bezkontaktowy próbnik napięcia?

Wiedza o tym, jak używać testera napięcia jest świetną umiejętnością, którą warto mieć w swoim arsenale. Bezkontaktowe testery napięcia są najbardziej podstawowymi spośród wszystkich testerów napięcia, a także najtańszymi. Zasadniczo, bezkontaktowy tester napięcia działa poprzez ostrzeganie Cię za pomocą sygnałów dźwiękowych i świateł ostrzegawczych, czy dany element elektryczny jest pod napięciem, czy też nie. Gniazda, światła, przewody elektryczne i przełączniki światła są wszystkie rzeczy, które można przetestować za pomocą bezkontaktowego próbnika napięcia.

Przyjrzyjmy się, jak sprawdzić każdy z tych elementów za pomocą bezkontaktowego testera napięcia lub prądu elektrycznego.

Badanie wyłącznika światła

Aby zbadać wyłącznik światła za pomocą bezkontaktowego testera elektrycznego, należy wykonać następujące proste czynności.

Przerzucić przełączniki kilka razy, aby upewnić się, że nie zapalają się żadne światła i że zasilanie jest wyłączone.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wyłącz zasilanie w głównej skrzynce rozdzielczej, przerzucając wyłącznik obwodu kontrolujący wyłącznik światła na OFF.

Zdejmij płytę osłonową z przełącznika światła, o którym mowa.

Na dole i na górze każdego z przełączników światła jest terminal lub śruby. Umieść przód testera elektrycznego przed każdym z tych terminali, aby upewnić się, że nie są one pod napięciem. Jeśli nie słyszysz brzęczenie lub ćwierkanie hałas pochodzący z testera, a następnie moc jest wyłączona.

Odłącz przełączniki światła i odciągnij je od ściany, aby mieć miejsce do testowania poszczególnych przewodów w skrzynce elektrycznej. Umieść tester przed każdym przewodem, upewniając się, że żaden z nich nie jest jeszcze żywy.

Upewnij się, aby sprawdzić każdy z przełączników w skrzynce przełączników, jeśli jest ich więcej niż jeden.
Tam masz to, jak używać testera bezdotykowego na przełączniku światła. Jeśli żaden z przełączników lub przewodów są gorące to udało się wyłączyć zasilanie. Jeśli jednak tester wydaje sygnały dźwiękowe lub świeci się po naciśnięciu go na jeden z przewodów lub zacisków, nadal istnieje moc biegnąca do przełączników.

Testowanie gniazdka

Użycie testera bezdotykowego jako testera gniazdek elektrycznych jest jeszcze łatwiejsze niż testowanie wyłączników światła. Wykonaj poniższe kroki, aby bezpiecznie i skutecznie określić, czy gniazdo elektryczne jest zasilane, czy nie.

Włóż przednią część testera gniazdek elektrycznych do otworów w gniazdku.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, upewnij się, że zasilanie gniazdka jest wyłączone w głównej skrzynce rozdzielczej.

Po upewnieniu się, że gniazda są martwe można odkręcić płytę ścienną i usunąć go.
Wyciągnij gniazdo z dala od ściany i przetestuj poszczególne przewody w skrzynce wylotowej. Nie może być tylko dwa przewody lub może być tak wiele, jak pół tuzina.

Ponieważ może być wiele różnych przewodów podłączonych do skrzynki wylotowej, istnieje możliwość, że jeden z nich może być pod napięciem. Upewnij się, że sprawdzasz każdy przewód indywidualnie, aby upewnić się, że wszystkie są martwe.

Granice

Podczas gdy bezkontaktowe testery napięcia są świetne do podstawowych testów elektrycznych, mogą one zrobić tylko tyle. Jeśli naprawdę chcesz się zagłębić w diagnozowanie problemów elektrycznych, będziesz potrzebował czegoś bardziej wydajnego. Bezkontaktowy tester powie ci, czy coś ma moc, czy nie, ale inne narzędzia, takie jak multimetry, powiedzą ci, ile mocy coś ma, jak również, gdzie moc pochodzi. Korzystanie z tych narzędzi jest trudniejsze i bardziej dogłębne, więc może wymagać pomocy profesjonalnego elektryka, takich jak Mr Electric.

Jak używać multimetru do testowania gniazdka

Korzystanie z multimetru do testowania gniazdka jest trudniejsze niż zwykły bezkontaktowy tester napięcia. Jeśli jednak uważasz, że jesteś w stanie wykonać to zadanie, oto co musisz wiedzieć.

Trzymać obie sondy multimetru w tej samej ręce, aby uniknąć porażenia prądem elektrycznym. Jeśli zasilanie jest wyłączone w skrzynce rozdzielczej, to porażenie prądem nie powinno mieć miejsca, ale lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Ustawić multimetr na funkcję prądu zmiennego lub AC.

Wciśnij CZARNY przewód multimetru do złącza oznaczonego jako COM. Wciśnij CZERWONY przewód multimetru do drugiego złącza.

Używając jednej ręki, włóż jedną z sond do każdego z pionowych otworów w gniazdku. Na multimetrze powinien pojawić się odczyt od 100 do 120.

Aby upewnić się, że gniazdo jest prawidłowo uziemione, trzymaj jeden z przewodów w pionowym otworze na gniazdku. Weź drugi przewód i włóż go do okrągłego otworu. Jeśli odczyt jest taki sam jak poprzednio, to znaczy, że gniazdo jest prawidłowo uziemione.

Powtórz proces z przeciwległymi sondami na gniazdku, aby upewnić się, że okablowanie nie jest odwrócone.

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
02/02/2022

Zobacz również