Okablowanie aluminiowe

Od lat 60-tych do połowy lat 70-tych XX wieku budowniczowie domów postanowili zaoszczędzić pieniądze, wymieniając droższe okablowanie miedziane na aluminiowe. Oba metale przewodzą prąd, więc o co chodzi? Co jest złego w okablowaniu aluminiowym?

Cóż, praktyka ta została przerwana w latach 70-tych z powodu znacznie zwiększonego zagrożenia pożarowego związanego z okablowaniem aluminiowym. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można zidentyfikować, czy Twój dom ma okablowanie aluminiowe, jakie są zagrożenia związane z okablowaniem aluminiowym i co możesz z tym zrobić.

Co jest nie tak z przewodami aluminiowymi?

Okablowanie aluminiowe nagrzewa się znacznie bardziej niż miedziane. Jest również bardziej miękkie niż miedź i rozszerza się bardziej, gdy się nagrzewa. Wszystkie te cechy prowadzą do ogromnej wady. Nadmierne ciepło wpływa na miękki metal, który jest bardziej podatny na wypaczenia w czasie. Wahania kształtu i rozmiaru (z powodu ciągłego ogrzewania i chłodzenia) powodują, że przewody luzują się od swoich połączeń. Aluminium może również rdzewieć, co ogranicza przepływ energii elektrycznej. Urządzenia będą czerpać więcej energii elektrycznej, aby nadrobić luźne połączenia i rdzewienie, co spowoduje większe tarcie i więcej ciepła w przewodach, potencjalnie eskalując do pożaru.

Czy przewody aluminiowe są bezpieczne?

Chociaż okablowanie aluminiowe może przewodzić prąd bezpiecznie, to nie jest uważane za bezpieczne do przewodów domów z powodu złych połączeń elektrycznych, które powodują zwiększone zagrożenie pożarowe. Co zaskakujące, okablowanie aluminiowe jest powszechnie i bezpiecznie stosowane w sieciach energetycznych, przedsiębiorstwach użyteczności publicznej, a nawet w niektórych samolotach.

Jak rozpoznać przewody aluminiowe

Skąd mam wiedzieć, czy mam aluminiowe przewody? Być może dom nie został zbudowany w latach 1965-1972. Czy nadal możliwe jest posiadanie aluminiowego okablowania? Niestety, tak. Wszelkie pokoje zbudowane na, lub prace elektryczne wykonane w tym czasie ramki użyłby okablowania aluminiowego. Skąd więc wiadomo, że się je posiada? Jak wygląda okablowanie aluminiowe?

Ciepłe lub przebarwione gniazda. Jeśli pokrywy wylotów są ciepłe w dotyku, oznacza to, że przewody elektryczne generują nadmierne ciepło. Może to być spowodowane drutami aluminiowymi i ciepłem, które wytwarzają w celu przewodzenia prądu. Odbarwione wyloty są kolejnym znakiem zbyt dużo ciepła i potencjalnego spalania.

Łuk elektryczny lub wstrząsy. Jeśli gniazdo iskrzy lub szokuje po podłączeniu urządzenia, jest to znak słabego połączenia elektrycznego, co często zdarza się w przypadku przewodów aluminiowych.

Migotanie świateł. Migotanie świateł może być spowodowane przez kilka rzeczy, w tym luźne żarówki lub problemy z oprawą oświetleniową, ale może to również wskazywać na słabe połączenia elektryczne z powodu pogorszenia drutów aluminiowych.

Zapach gorącego plastiku. Jeśli czujesz zapach palącego się plastiku w pobliżu gniazdka lub przewodów, może to być izolacja topi się z przewodów z nadmiernego ciepła wytwarzanego przez okablowanie aluminiowe.

Wadliwe oprawy oświetleniowe. Żarówki, które wypalają się zbyt szybko, mogą być wynikiem słabych połączeń elektrycznych. Gniazdo może pobierać nieregularny strumień prądu z aluminiowego okablowania, powodując zwarcie żarówki.

Brzęczące dźwięki. Jeśli w pobliżu gniazdka lub włącznika światła słychać brzęczące lub skwierczące dźwięki, oznacza to, że panuje tam nadmierne ciepło. Może to spowodować stopienie się izolacji przewodów i stanowi potencjalne zagrożenie pożarowe.

Etykiety izolacji przewodów. Za pokrywą gniazdka może być widoczna część plastikowej osłony, która izoluje i chroni przewód. Jeśli na osłonie znajduje się napis ALUMINIUM, ALUM lub AL, lub jest ona wytrawiona, oznacza to, że przewody są wykonane z aluminium.

Korzyści z wymiany okablowania aluminiowego

Można by pomyśleć, to trwało tak długo, dlaczego powinienem zmienić okablowanie aluminiowe w moim domu? Cóż, są korzyści z wymiany okablowania aluminiowego. Ponieważ aluminium może być łatwo uszkodzone, zastępując je miedzią, będzie oferować bardziej niezawodne połączenia elektryczne przez ściany. Wymiana okablowania zmniejsza ryzyko pożarów elektrycznych i wstrząsów, i da Ci spokój. Jako właściciele domów, wszystkie naprawy powinny skupiać się najpierw na bezpieczeństwie, a dopiero potem na estetyce. To dlatego, że nasze domy są naszymi bezpiecznymi przystaniami.

Zadzwoń do lokalnego licencjonowanego elektryka, aby doprowadzić okablowanie do aktualnych standardów bezpieczeństwa, a co najważniejsze - wiedz, że ty i twój dom jesteście w dobrych rękach.

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
02/02/2022

Zobacz również