Przypadkowo przewiercony kabel

Jedną z pierwszych rad, jaką prawdopodobnie otrzymasz, jeśli zapytasz eksperta o wieszanie półek, obrazów lub inne czynności wymagające wiercenia otworów w ścianie, jest upewnienie się, że nie przewiercisz przewodu elektrycznego! Brzmi to jak oczywista oczywistość, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić. Nawet jeśli wiesz lepiej, od czasu do czasu wszyscy popełniamy błędy.

Oczywiście nie chcielibyśmy zakładać, że każdy, kto to czyta, jest doświadczonym majsterkowiczem, więc co rozumiemy przez przewiercony przewód elektryczny? Energia elektryczna w domu lub firmie jest dostarczana przez sieć kabli rozmieszczonych w całym budynku, głównie w ścianach, pod podłogą i w sufitach. Są to te same ściany, w których wierci się otwory, aby zawiesić półki lub wbić gwoździe, aby powiesić obrazy itd.

Prawdopodobnie nie trzeba mieć uprawnień do obsługi urządzeń elektrycznych, aby wiedzieć, że wiercenie w przewodach elektrycznych pod napięciem nie jest dobrym pomysłem, a już na pewno nie jest korzystne dla domu. W najlepszym wypadku uszkodzony kabel elektryczny znajdzie się w miejscu, do którego nie można się dostać bez nieplanowanego wyburzania ścian, ale może być jeszcze gorzej.

Jak rozpoznać, że przewierciłeś się do kabla?

Pierwszym ostrzeżeniem byłaby nagła utrata zasilania przez urządzenie, do którego przewód doprowadza energię elektryczną, ale oczywiście byłoby to uzależnione od tego, czy urządzenie to było włączone w momencie przewiercania się przez przewód. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby takie zdarzenie dotyczyło tylko urządzenia lub osprzętu znajdującego się na końcu przewodu. Gdzieś na końcu obwodu powinien znajdować się wyłącznik, którego zadaniem jest ochrona Ciebie i Twojego mienia na wypadek, gdyby coś takiego się wydarzyło, a robi to poprzez odcięcie prądu w obwodzie, gdy zauważy zmianę właściwości elektrycznych związaną ze zwarciem obwodu. Ponownie, aby ten sposób był przydatny do stwierdzenia przewiercenia się przez kabel, konieczne jest, aby coś w tym obwodzie było zasilane w sposób widoczny, aby można było zauważyć jego wyłączenie.

W związku z tym, o ile nie przewierciłeś się przez przewód prowadzący do dużego elementu, takiego jak piekarnik elektryczny lub prysznic, na tym samym wyłączniku powinno znajdować się kilka urządzeń lub gniazdek. Na przykład, jeśli przewiercisz się przez przewód w obwodzie oświetleniowym, powinien zadziałać bezpiecznik lub wyłącznik dla wszystkich lamp.

Najbardziej widocznym znakiem, że przewierciłeś się przez przewód elektryczny, będzie huk i ewentualny błysk po zwarciu przewodów. Błysk będzie oczywiście widoczny tylko przez wiercony otwór, ale przy ilości energii elektrycznej w typowym budynku huk powinien być na tyle głośny, że będzie go słychać przez ściany.

Rzeczy do sprawdzenia, gdy przewiercisz kabel elektryczny

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest to, czy nic Ci się nie stało. Jeśli używasz bezpiecznej wiertarki, która jest w dobrym stanie, powinieneś być zabezpieczony przed potencjalnym porażeniem prądem, ale jeśli wiertarka ma metalowy uchwyt i Twoja ręka stykała się z nim w momencie przewiercania przewodu, prąd skieruje się najprostszą drogą do ziemi, czyli prawdopodobnie wzdłuż wiertła i przez Twoje ciało. Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, aby użytkownik został porażony prądem elektrycznym bezwiednie.

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest to, czy w wyniku zdarzenia nie wybuchł pożar. Będzie to trudne, ponieważ przewód znajduje się za ścianą, a jedyną możliwością zobaczenia, co się tam dzieje, jest (prawdopodobnie) mały otwór, który właśnie wywierciłeś, ale powinieneś być w stanie wyczuć zapach spalenizny, a w przypadkach, gdy pożar posunął się wystarczająco daleko, możesz być w stanie zobaczyć migotanie płomienia przez wywiercony otwór. Oczywiście, jeśli tak się stało, należy wezwać straż pożarną i wyprowadzić siebie i swoich bliskich z domu!

Naprawa przewierconego kabla elektrycznego

Niestety nie ma takiej wersji rozwiązania tego problemu, która nie wymagałaby zaangażowania wykwalifikowanego elektryka, więc nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać naprawy elektrycznej. Bardziej oczywistym problemem jest jednak fakt, że przewód znajduje się za ścianą i elektryk będzie musiał się do niego dostać. Innymi słowy, być może trzeba będzie skorzystać z pomocy wykonawcy, aby naprawić również ścianę.

W pierwszej kolejności należy porozmawiać z elektrykiem, ponieważ może on mieć zalecenia dotyczące tego, kogo należy sprowadzić. W niektórych przypadkach mogą oni nawet zająć się ścianą za Ciebie. Przynajmniej będą w stanie powiedzieć, co trzeba będzie zrobić, aby można było uzyskać wycenę od wykonawcy.

Wskazówki dotyczące zapobiegania wierceniu w kablach:

Cała ta dyskusja o tym, co zrobić, gdy przypadkowo przewiercisz się przez przewód elektryczny, może być przydatna, ale nie da się ukryć, że najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest niedopuszczenie do jego powstania. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, jak zapobiegać wierceniu w przewodach elektrycznych.

  • Nie należy wiercić głębiej, niż to konieczne. Przeważnie podczas wiercenia w ścianie wierci się tylko przez płytę gipsowo-kartonową lub suchą ścianę. W takich przypadkach nie ma żadnych korzyści z kontynuowania wiercenia w pustej przestrzeni za płytą gipsowo-kartonową, więc nie należy tego robić. Nawet jeśli niefortunnie umieścisz wiertło w otworze i trafi ono na przewód elektryczny, wiercenie tylko na tyle daleko, by przebić się przez płytę gipsowo-kartonową, zapobiegnie uszkodzeniu przewodu.
  • Poznaj swój rozstaw kołków. W przypadku ścian z kołków, rozstaw kołków to odległość od środka jednego kołka do drugiego, przy czym kołki to pionowe kawałki drewna, do których mocuje się płytę gipsowo-kartonową ściany. Jeśli ograniczysz wiercenie do miejsc, które znajdują się tuż nad kołkiem, powinieneś być bezpieczony przed uderzeniem w jakiekolwiek przewody. Przeważnie. Zdarzają się sytuacje, gdy przewód musi przejść przez kołek, więc ta metoda nie jest niezawodna.
  • Zaopatrz się w urządzenie do wyszukiwania kołków lub wykrywacz napięcia. Urządzenia te to nieinwazyjny sposób wykrywania tego, co znajduje się za ścianą. Można ich użyć do znalezienia wspomnianych wcześniej kołków rozporowych, a także przewodów i prześledzenia ich drogi za ścianą. Aby uniknąć całodziennego bezcelowego przeszukiwania ściany, zacznij od miejsca, w którym wiesz, że jest instalacja elektryczna - np. w pobliżu gniazdka - i prześledź jej przebieg. Przy odrobinie szczęścia okaże się, że przewód jest w tym samym obwodzie, co przewód, który przewierciłeś.
  • Skorzystaj z pomocy eksperta! Majsterkowanie może być przyjemne, a samowystarczalność to coś, do czego wielu z nas dąży, ale są sytuacje, w których najlepiej pozwolić, aby zajęli się tym profesjonaliści. Jeśli nie masz pewności, że potrafisz bezpiecznie wywiercić dziurę w ścianie, nie rób tego. Narażasz swoje bezpieczeństwo, własność i wysokie rachunki za naprawę. Wezwanie fachowca może być droższe niż wykonanie tej pracy samodzielnie, ale na pewno będzie tańsze niż zapłacenie za naprawę, jeśli przewiercisz się przez przewód!
Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
03/03/2022

Zobacz również