Przepięcie elektryczne w mieszkaniu

Przepięcia występują wtedy, gdy przepływ prądu zostaje przerwany, a następnie ponownie uruchomiony, lub gdy coś powoduje powrót prądu do systemu.

Czym są przepięcia instalacji elektrycznej?

Przepięcia mogą wynosić od pięciu lub dziesięciu woltów, gdy włączymy suszarkę do włosów, do tysięcy woltów, gdy piorun uderzy w transformator.

Wewnętrzne skoki napięcia

Ponad połowa domowych skoków napięcia to przepięcia wewnętrzne. Zdarzają się one dziesiątki razy w ciągu dnia, zwykle gdy urządzenia z silnikami uruchamiają się lub wyłączają, przekierowując prąd do i z innych urządzeń. Lodówki i klimatyzatory są największymi winowajcami, ale mniejsze urządzenia, takie jak suszarki do włosów i elektronarzędzia również mogą powodować problemy.

Zewnętrzne skoki napięcia

Zewnętrzny skok napięcia, pochodzący spoza domu, jest najczęściej powodowany przez konar drzewa dotykający linii energetycznej, piorun uderzający w urządzenia komunalne lub małe zwierzę dostające się do transformatora. Przepięcia mogą również wystąpić, gdy zasilanie jest ponownie włączone po przerwie w dostawie prądu, a nawet mogą dostać się do domu przez linie telefoniczne i linie telewizji kablowej.

Dlaczego należy się martwić przepięciami?

W domu znajduje się wiele przedmiotów podatnych na skoki napięcia. Szczególnie narażone są wszelkie urządzenia zawierające mikroprocesor - te maleńkie cyfrowe komponenty są tak wrażliwe, że nawet wahania napięcia o 10 V mogą zakłócić ich prawidłowe działanie. Mikroprocesory znajdują się w setkach urządzeń konsumenckich, w tym w telewizorach, telefonach bezprzewodowych, komputerach, kuchenkach mikrofalowych, a nawet w pozornie "mało zaawansowanych" dużych urządzeniach, takich jak zmywarki, pralki i lodówki.

Duże skoki napięcia, jak w przypadku uderzenia pioruna, mogą spowodować natychmiastowe uszkodzenia, "smażenie" obwodów i topienie plastikowych i metalowych części. Na szczęście tego typu skoki napięcia są rzadkie.

Niskie skoki napięcia nie spowodują stopienia części lub przepalenia bezpieczników, ale mogą spowodować "rdzę elektroniczną", stopniowo degradując wewnętrzne obwody, aż do ostatecznej awarii.

Niewielkie przepięcia nie pozostawiają żadnych widocznych śladów, więc użytkownik może nawet nie być świadomy ich wystąpienia - mimo że mogą występować dziesiątki, a nawet setki razy każdego dnia.

Zapobieganie skokom napięcia

Pierwszą linią obrony przed skokami napięcia jest zapobieganie. Podczas gdy większości zewnętrznych skoków napięcia nie da się kontrolować, można wyeliminować niektóre częste przyczyny wewnętrznych skoków napięcia.

Odłączaj urządzenia, których nie używasz

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów związanych z przepięciami jest odłączenie urządzeń, które nie są używane. Rozejrzyj się po swoim domu, a prawdopodobnie znajdziesz dziesiątki nieużywanych urządzeń podłączonych do prądu. Nie ma potrzeby pozostawiania podłączonych tosterów, elektronarzędzi lub innych małych urządzeń; jeśli rzadko korzystasz z funkcji programowania w mikrofalówce lub magnetowidzie, odłącz je również.

Zmodernizuj nieodpowiednie okablowanie

Jeśli masz starszy dom, przyczyną może być nieodpowiednie okablowanie. Systemy elektryczne w domach zbudowanych przed 1980 r. nie były zaprojektowane do obsługi lodówek o dużej pojemności, systemów rozrywki i sprzętu komputerowego. Niektóre widoczne oznaki nieodpowiedniego okablowania to częste przepalanie bezpieczników lub zadziałanie wyłączników, a także migotanie lub przygaszanie świateł, gdy włącza się lodówka lub inne duże urządzenie.

Nie ignoruj tych objawów - są one sygnałem, że coś jest nie tak, a problem może stać się zagrożeniem pożarowym.

Napraw przeciążone obwody

Jeśli Twój dom jest nowszy, możesz mieć problem z przeciążonym obwodem. Zwróć uwagę na dwa (lub więcej) duże urządzenia pobierające prąd z tego samego obwodu, zwłaszcza w kuchni. Innym kłopotliwym miejscem może być obwód z wieloma mniejszymi urządzeniami, np. w pokoju rodzinnym wypełnionym komputerami i sprzętem rozrywkowym.

Poproś elektryka o ustanowienie dedykowanych obwodów dla każdego dużego urządzenia, a także o podzielenie pomieszczeń z wieloma urządzeniami na oddzielne obwody.

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
31/10/2021

Zobacz również