pożary elektryczne

Awarie lub usterki elektryczne są przyczyną średnio ponad 6000 pożarów rocznie i powodują około 440 zgonów oraz znaczne straty materialne. Jest to szczególne zagrożenie dla domów zbudowanych przed 1950 rokiem, kiedy standardy instalacji elektrycznej były mniej rygorystyczne niż obecnie. Jednak, nawet nowsze domy, mieszkania są narażone na ryzyko pożaru elektrycznego. Podczas, gdy starsze domy były budowane z myślą o zasilaniu prądem o natężeniu 30 amperów, większość nowszych domów wymaga 100 do 200 amperów. Takie zapotrzebowanie powoduje znaczne obciążenie instalacji elektrycznej w domu.

Zrozumienie powszechnych przyczyn, znaków ostrzegawczych i odpowiednich środków bezpieczeństwa może pomóc w zapobieganiu pożarom elektrycznym w Twoim domu. Najczęstsze przyczyny pożarów elektrycznych to:

 • nieprawidłowo zainstalowane okablowanie,
 • przeciążone obwody i przedłużacze,
 • wadliwe lub niewłaściwe wtyczki, przełączniki i gniazdka,
 • nieprawidłowe użytkowanie i niewłaściwa konserwacja oświetlenia.

Oznaki ostrzegawcze wadliwego okablowania lub systemów elektrycznych

Aby zapobiec pożarowi elektrycznemu, naucz się rozpoznawać znaki ostrzegawcze, które wskazują na możliwe okablowanie lub problem elektryczny. Skontaktuj się natychmiast z licencjonowanym elektrykiem, aby zbadał i naprawił problemy elektryczne, jeśli doświadczysz któregoś z poniższych problemów w swoim domu:

 • migoczące lub ściemniające się światła,
 • przełączniki lub gniazda, które są gorące w dotyku i/lub wydzielają ostry zapach,
 • odbarwione przewody, gniazda i płyty przełączników,
 • powtarzające się przepalone bezpieczniki i zadziałane wyłączniki automatyczne.

Zadbaj o bezpieczeństwo domowych instalacji elektrycznych

Każdy właściciel domu powinien być zaznajomiony z co najmniej jednym licencjonowanym elektrykiem, który może pomóc w utrzymaniu bezpiecznego systemu okablowania w domu. Licencjonowani elektrycy mogą pomóc:

 • Upewnić się, że wszelkie modyfikacje elektryczne spełniają obowiązujące kody.
 • Sprawdzić i naprawić gniazdka i przełączniki.
 • Przeprowadzić inspekcję domu i dokonać wszelkich niezbędnych napraw przed zakupem i wprowadzeniem się do niego.
 • Wymienić przestarzałe lub nieprawidłowo działające bezpieczniki i wyłączniki oraz poinstruować Cię o prawidłowym użytkowaniu.

Jeśli Twój dom został zbudowany między 1965 a 1973 rokiem, rozważ przeprowadzenie inspekcji okablowania aluminiowego. Gniazdka ścienne, przełączniki i połączenia kablowe zainstalowane podczas tej ery są często problematyczne, ponieważ okablowanie aluminiowe utlenia się i degraduje szybciej niż miedziane. Jeśli całkowita wymiana okablowania w gospodarstwie domowym nie jest możliwa, miedziane złącza mogą pomóc złagodzić niektóre z zagrożeń i problemów związanych z okablowaniem aluminiowym.

Niebezpieczeństwa związane z majsterkowaniem

Kiedy przewód jest przebity, ale nie całkowicie zerwany, prąd elektryczny może oddalić się od swojej ścieżki i spowodować powstanie niesamowitej ilości ciepła. Ten wyciek prądu nazywany jest łukiem elektrycznym. Ciepło pochodzące z łuku elektrycznego może w końcu spowodować pożar, który może szybko rozprzestrzenić się na otaczające drewno i inne materiały palne, jak również na inne przewody. Należy zachować szczególną ostrożność podczas remontów domów, aby nie uszkodzić żadnych przewodów podczas wbijania lub wiercenia w ścianach.

Aby zapobiec powstaniu pożaru w wyniku zwarcia łukowego, należy zainstalować w wyłącznikach automatyczny przerywacz obwodu łukowego. Gdy przerywacz łuku wykryje nieregularny przepływ prądu, wyłącza obwód, aby zapobiec przegrzaniu i spaleniu.

Użycie lokalizatora kołków do zlokalizowania kołków rozporowych za płytą gipsową może również zapobiec wystąpieniu łuku elektrycznego. Przybijając gwoździe tylko do kołków można uniknąć uderzenia i uszkodzenia ukrytego okablowania.

Sznury, gniazdka i wtyczki Bezpieczeństwo

Prądy elektryczne przewodzone przez przewody, przełączniki, wtyczki i urządzenia wytwarzają ciepło. Nadmierne lub niekontrolowane ciepło może wywołać pożar. Aby zapobiec pożarom elektrycznym, należy wiedzieć, jak używać i przechowywać wtyczki i przewody elektryczne oraz podjąć następujące środki ostrożności:

 • Nie prowadź przewodów pod dywanami, pościelą lub innymi łatwopalnymi materiałami.
 • Unikaj również umieszczania przewodów w poprzek drzwi lub często uczęszczanych miejsc.
 • Wyrzuć postrzępione lub złamane przewody i nigdy nie łącz dwóch przewodów razem.
 • Nie przeciążaj gniazdek ani nie używaj przedłużaczy zamiast gniazdek. W razie potrzeby wezwij elektryka, aby zainstalował dodatkowe gniazdka.
 • Upewnij się, że wtyczki pasują do gniazdek, aby zapobiec porażeniu i nadmiernemu nagrzewaniu się.

Bezpieczeństwo oświetlenia

Materiały łatwopalne, takie jak zasłony, pościel i meble tapicerowane mogą się zapalić w kontakcie z gorącymi żarówkami. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami bezpieczeństwa, aby zapobiec wywoływaniu przez żarówki pożarów elektrycznych:

 • Kupuj lampy i oprawy certyfikowane przez sprawdzonych producentów.
 • Używaj odpowiedniej mocy żarówki dla wszystkich lamp i opraw.
 • Lampy należy umieszczać z dala od otwartych okien, gdzie silny wiatr może zdmuchnąć draperie na gorące żarówki.
 • Klosze mogą również zapobiec bezpośredniemu kontaktowi materiałów łatwopalnych z gorącą żarówką.

Pożary elektryczne należą do najbardziej niebezpiecznych form spalania ze względu na to, jak szybko mogą się rozprzestrzeniać i wymykać spod kontroli. Stosując się do powyższych informacji, możesz zmniejszyć szanse na wystąpienie pożaru elektrycznego w Twoim domu.

01/12/2022

Zobacz również