oświetlenie LED

Dioda elektroluminescencyjna (LED) istnieje od ponad 100 lat, ponieważ kapitan Henry Joseph Round jako pierwszy opublikował raporty o elektroluminescencji w czasopiśmie Electrical World w 1907 roku. Obecnie diody LED są wszędzie, wykorzystywane jako wszelkiego rodzaju źródła światła. Ten artykuł wyjaśni, dlaczego tak jest i jak można znaleźć odpowiedni rodzaj oświetlenia dla konkretnych potrzeb.

Jak diody LED są wykorzystywane jako oświetlenie

Diody LED są montowane w żarówkach, dołączane do pasków lub instalowane bezpośrednio w lampach. Diody same w sobie są bardzo małe, a to oznacza, że można je łatwo zastosować w wielu różnych kreatywnych rozwiązaniach oświetleniowych. Można je kupić jako tradycyjne żarówki i stosować w istniejących oprawach oświetleniowych jako zamiennik żarówek na świetlówki. Ich ogólne zastosowania oświetleniowe w domu mogą być cokolwiek od tradycyjnych lamp sufitowych, lampek nocnych, downlightów wpuszczanych, przegród, półpłuciennych lamp sufitowych i oświetlenia zewnętrznego w ogrodach, takich jak zewnętrzne lampy ścienne i światła ganku. Nowoczesne lampy sufitowe w korytarzach również widziały drastyczne zmiany w projektowaniu i kreatywności od czasu powstania oświetlenia LED. Mniejsze diody LED są również stosowane w wielu różnych przedmiotach elektronicznych, w tym wyświetlaczach komputerowych, zegarach i zegarkach, drukarkach laserowych i wyświetlaczach maszyn przemysłowych. Oprócz zastosowania jako ogólne źródło światła, diody LED są wykorzystywane w latarkach i światłach drogowych.

Korzyści wynikające z zastosowania oświetlenia LED

Wytrzymałość

Powszechnie uważa się, że diody LED są trwalsze od tradycyjnych źródeł światła. Fluorescencyjne i żarowe źródła światła mogą zostać rozbite, halogenowe źródła światła mogą zostać uszkodzone podczas instalacji. Większość norm prawnych wymaga, aby diody LED były upuszczone z czterech metrów bez pęknięcia.

Kompaktowy rozmiar

Diody LED występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach, ponieważ są produkowane przez wielu różnych producentów dla różnych zastosowań. Ogólnie rzecz biorąc, mają mniej niż jeden cal kwadratowy powierzchni. Postęp technologiczny sprawia, że podążają one za trendem miniaturyzacji innych urządzeń elektronicznych i stają się coraz mniejsze. Oznacza to, że diody LED mogą być stosowane w prawie każdym urządzeniu, jako źródło światła, wskaźnik lub wyświetlacz.

Długa żywotność

Imponująca trwałość diod LED oraz brak elementów podatnych na uszkodzenia sprawia, że mogą one mieć bardzo długą żywotność. Znacznie dłuższą niż tradycyjne źródła światła…

  • Lampy żarowe mają żywotność 1.000 godzin.
  • Lampy fluorescencyjne mają żywotność 6,000 - 15,000 godzin.
  • Lampy metalohalogenkowe również mają trwałość od 6 000 do 15 000 godzin.
  • Źródła światła LED mają trwałość od 25 000 do 50 000 godzin.

Niskie koszty utrzymania

Efektem dłuższej żywotności lamp LED jest znaczne ograniczenie konieczności wymiany lamp, które uległy awarii. Przełoży się to na oszczędność czasu i pieniędzy, a jest szczególnie ważne w przypadku oświetlenia, które wymaga konserwacji przez elektryka. Jest to duża przewaga nad innymi źródłami światła, ponieważ łatwiej ulegają one uszkodzeniom i częściej wymagają wymiany.

Wydajność

Diody LED to najbardziej wydajne źródło światła, które jest powszechnie dostępne do kupienia.

Lampy LED są również znacznie bardziej wydajne niż ich tradycyjne odpowiedniki…

  • Oprawy żarowe wytwarzają około 10 - 17 lumenów na wat.
  • Oprawy fluorescencyjne mogą wytwarzać 60 lumenów na wat.
  • Lampy metalohalogenkowe dają 75 - 100 lumenów na wat.
  • Diody LED wytwarzają obecnie do 150 lumenów na wat i są coraz bardziej wydajne.
  • Przekłada się to na ogromne oszczędności na rachunkach za prąd.

Zmniejszenie zużycia energii ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Kolory LED

Dystrybucja światła

Diody LED różnią się od żarowych źródeł światła sposobem emisji światła. Podczas gdy lampy żarowe bez odbłyśników lub dyfuzorów będą świecić w promieniu 180° wokół oprawy, diody LED mają bardzo wyraźne odcięcie, w którym widoczna jest różnica między światłem a ciemnością i zazwyczaj, aby uzyskać wymagany efekt, potrzebują pomocy przystawek. Kąty wiązki światła mogą wynosić od 10° do 80° w przypadku downlightów LED i reflektorów kuchennych.

Kolory indywidualne

Każdy kolor jest reprezentowany przez literę R i odpowiadającą jej liczbę. Przykładowo, najtrudniejszym do odtworzenia przez diody LED kolorem jest czerwony i ma on kod R9. Dobrej jakości diody LED będą miały wartość R9 bliższą 100, podczas gdy gorsze wersje mogą być bliższe 50. Jest to znowu szczególnie ważne w przypadku oświetlenia detalicznego.

01/11/2022

Zobacz również