Kto to jest Elektryk? - Elektryk Wrocław - tel: 696334733
Awaria wyłącznika róznicowo-pradowego
Awaria wyłącznika różnicowo-prądowego
Lipiec 28, 2019
Wykonanie przewodów elektrycznych
Wykonywanie połączeń elektrycznych
Wrzesień 30, 2021
Elektryk

Elektrycy, którzy należą do kategorii monterów wewnętrznych, skupiają się prawie wyłącznie na okablowaniu budynków. Są to zarówno nowo wybudowane domy, jak i stare budynki przemysłowe, które są ponownie wykorzystywane do nowych celów. Elektryk zajmujący się okablowaniem wewnętrznym większość swojej kariery zawodowej spędza, pracując w pomieszczeniach zamkniętych. Pracując z planami, odpowiadają oni za nowe systemy elektryczne w budynkach, rozwiązują problemy lub wymieniają starsze systemy.

Natomiast monterzy zewnętrzni przez większość swojej kariery zawodowej pracują na zewnątrz. Muszą wykazywać się umiarkowaną sprawnością fizyczną ze względu na wymóg wspinania się na słupy telefoniczne i energetyczne. Zewnętrzni elektrycy muszą również znosić niesprzyjającą pogodę, aby naprawić przerwy w dostawie prądu dla wszystkich domów, firm i innych struktur w obszarze dotkniętym przerwą w dostawie prądu. Elektrycy ci pracują przy transformatorach, liniach przesyłowych i sygnałach drogowych. Mogą one być również wymagane do przycinania drzew lub montażu podstacji elektrycznych.

Te główne kategorie są podzielone na kilka obszarów:

  • elektrycy serwisowi, na przykład, specjalizują się w rozwiązywaniu problemów z okablowaniem i dokonywaniu napraw,
  • elektrycy budowlani, koncentrują się na układaniu okablowania w nowych budynkach i rzadko przeprowadzają konserwację,
  • elektrycy specjalizują się również w zastosowaniach morskich, lotniczych, badawczych i szpitalnych.

Jak wygląda miejsce pracy elektryka?

W zależności od swojej specjalizacji, elektrycy pracują przez cały rok w pomieszczeniach lub na zewnątrz. W obu przypadkach ich praca jest często pracochłonna i wymaga ręcznej, fizycznej manipulacji przewodami elektrycznymi, kablami, a w niektórych przypadkach nawet przewodami telefonicznymi. Coraz większa liczba elektryków zdobywa kompetencje w zakresie kilku rodzajów prac elektrycznych, co pozwala im na pracę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

W wielu przypadkach podróżowanie jest istotną częścią dnia. Elektrycy podróżują zazwyczaj do wielu lokalizacji w ciągu dnia. Ci elektrycy zazwyczaj należą do kategorii niezależnych wykonawców lub są podwykonawcami budowlanymi. Ich godziny pracy są elastyczne.

Z kolei elektrycy zajmujący się konserwacją, pracują zazwyczaj w standardowym 40-godzinnym tygodniu pracy. W niektórych przypadkach elektrycy ci mogą pracować na wezwanie, angażować się w nadgodziny lub pracować na nocne zmiany. Ich praca jest stała i regularna, polega głównie na rutynowej konserwacji i rozwiązywaniu problemów.

Współczesny podział elektryków

Współczesnych elektryków można podzielić na cztery główne kategorie:

  • domowi elektrycy – elektrycy ci pracują w mieszkaniach domowych, które mogą obejmować zarówno domy jednorodzinne, jak i duże kompleksy apartamentów,
  • elektrycy komercyjni – miejsca pracy mogą obejmować budynki biurowe, punkty sprzedaży detalicznej, szkoły, szpitale i obiekty przemysłowe, które nie są związane z wysokim napięciem. Elektrycy ci instalują i naprawiają systemy elektryczne w istniejących budynkach komercyjnych, w nowych konstrukcjach i projektach renowacyjnych,
  • elektrycy przemysłowi – elektrycy ci przeprowadzają konserwację i instalację elementów elektrycznych i maszyn znajdujących się w obiektach przemysłowych. Może to obejmować pracę z prądem o wysokim napięciu w przemysłowych zakładach produkcyjnych,
  • elektrycy niskiego napięcia – jak sama nazwa wskazuje, elektrycy ci zajmują się systemami niskiego napięcia, które obejmują przede wszystkim sieci i systemy głosowe, danych i wideo (VDV). Wewnątrz branży można usłyszeć tych specjalistów określonych jako VDV elektryków lub Voice-Data-Video elektryków. Ich praca zazwyczaj koncentruje się na liniach telefonicznych i naprawy światłowodów i instalacji w każdym ustawieniu, gdzie te materiały są używane.

Formy działalności elektryków

Oprócz specjalizacji w technicznych aspektach branży elektrycznej, wielu elektryków decyduje się na bycie swoim własnym szefem, zarządzając zespołem elektryków i zyskując większą elastyczność w zakresie tego, jak, gdzie i kiedy pracują. Może to być niezwykle satysfakcjonująca ścieżka kariery, ale podobnie jak w przypadku specjalizacji, wymaga pewnego zestawu umiejętności.

Wreszcie, wykonawcy elektryczni również mogą kontaktować się z klientami bezpośrednio, zarówno przed pracą, aby określić zakres prac i po tym, by zabezpieczyć płynność finansową, płatności. Ponownie, to może się różnić w zależności od okoliczności indywidualnego elektryka. Niektórzy mogą działać jako jednoosobowe działalności gospodarcze, mając pełną kontrolę nad tym, jakie prace podejmują i jak współdziałają z klientami, podczas gdy inni, którzy działają w ramach firmy elektrycznej, będą mieli siatkę bezpieczeństwa w zakresie rachunkowości i wsparcia. Oba podejścia mają swoje zalety, a najlepszy układ pracy dla danej osoby będzie w dużej mierze zależny od ich osobistych preferencji.

Co powinien posiadać elektryk?

Najważniejsze co powinien posiadać elektryk to wiedza techniczna, uprawnienia elektryczne SEP, narzędzia dla elektryków. Podczas czasów gdzie technika  prężnie się rozwija także elektryk musi być otwarty na nowe nowinki techniczne. Jednym zdaniem elektryk to osoba która uczy się przez całe życie.

Dlaczego elektryk musi posiadać uprawnienia elektryczne SEP ?

Sep to skrót Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Związek nadaje uprawnienia klasyfikacyjne. Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje uprawnień:
  • pierwszym są kursy elektryczne – G1,
  • drugim są kury energetyczne – G2.
 Uprawnienia elektryczne nadawane są na okres 5 lat. Po upływie 5 lat należy odnowić takie uprawienia.