Jaką wybrać różnicówkę

Typ AC należy do najtańszych rozwiązań, które są stosowane w Polsce. Jego celem jest ochrona przed prądem sinusoidalnym oraz przemiennym. Może jednak zaistnieć sytuacja, gdy przebieg prądu będzie miał inny kształt. Efektem mogą być przede wszystkim różnorodne urządzenia elektryczne w domostwie, które kształt przebiegu prądu mogą zmienić. Dawniej takiego problemu nie było, gdyż urządzenia elektryczne były skonstruowane w bardzo prosty sposób. W przypadku takich sytuacji wyłącznik różnicowy AC poradzi sobie bezproblemowo.

Typ A zawiera w sobie funkcjonalności wcześniej wspomnianego typu AC, ponadto:

  • chroni przed upływem prądu wyprostowanego jednopołówkowo,
  • chroni przed upływem prądu stałego o wartości do 6mA.

Najlepszym przykładem będzie suszarka. Gdy, chcesz wysuszyć włosy włączasz mocny program, by po chwili zdać sobie sprawę, iż parzy Cię ciepłe powietrze, więc zmniejszasz moc. Co wydarzyło się w środku urządzenia? Otóż jedną z opcji jest to, że dolna połowa przebiegu została ucięta np. za pomocą diody. Bardzo proste i tanie rozwiązanie. Do grzałki i wentylatora, dostarczana jest więc tylko połowa mocy i z punktu widzenia użytkownika jest wszystko ok, a w instalacji elektrycznej może pojawić się problem.

Jakie urządzenia mogą wyrzucić różnicówkę?

Jednakże, nie tylko suszarka może powodować taki problem, do przykładów można również zaliczyć:

  • urządzenia IT wykonane w klasie 1 ochronności (o klasach poczytasz tutaj) np. komputery stacjonarne z metalową obudową,
  • zasilacze urządzeń klasy 2 ochronności np. ładowarki do telefonów, laptopów itp.
  • ściemniacze i sterowniki LED,
  • płyty indukcyjne,
  • stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Jakie są różnice w konstrukcji różnicówek AC oraz A?

W przypadku wyglądu zewnętrznego są one do siebie bardzo zbliżone. Można je odróżnić jedynie po symbolach producentów: 40A, 0,03A. Zważając na to, iż żaden elektryk nie jest w stanie tak po prawdzie określić dokładnie, jaki typ prądu znajduje się w przewodach. Dlatego proponować się powinno różnicówki typu A, są one przyszłością zastosowań elektrycznych. Minusem jest oczywiście cena, która często składania inwestorów do stosowania różnicówek AC, jednakże koszty późniejszych napraw instalacji elektrycznych, mogą wielokrotnie przekroczyć różnicę pomiędzy zastosowaniami technologicznymi.

Nie ulega bowiem wątpliwości, iż stabilność energii elektrycznej ulega znaczącej zmianie wraz ze wzrostem energii odnawialnej, jak również popularyzacji programów prosumenckich. Dotacje na fotowoltaikę sprawiły, iż na wielu dachach domostw i nie tylko coraz częściej widać wykorzystanie zielonej energii. Nie wiadomo do końca, jaki ma ona ostatecznie wpływ na charakter prądu w sieciach energetycznych. Dlatego warto zapłacić odrobinę więcej i  mieć święty spokój.

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
30/09/2021

Zobacz również