Jak wymienić gniazdko elektryczne

Gniazdka elektryczne potrafią zużyć się w dość szybkim tempie, w szczególności dochodzi do uszkodzeń obudowy w tych gniazdkach, które są często używane. Wymiana może być przeprowadzona samodzielnie, jednakże trzeba pamiętać o bezpieczeństwie w trackie trwania procesu. W przypadku starej instalacji elektrycznej warto jednak wezwać certyfikowanego elektryka, gdyż możemy nie wiedzieć np. o uszkodzeniu instalacji elektrycznej, która objawiła się np. poprzez spalone gniazdko.

1. WYŁĄCZ ZASILANIE w obszarze, nad którym pracujesz. Jeśli, nie jesteś pewien, który wyłącznik jest odpowiedzialny za tę część, wyłącz wszystkie. W ten sposób na czas pracy zabezpieczysz się przed niebezpieczeństwem.

2. Usuń gniazdo elektryczne z pudełka, odkręcając widoczne śruby.

3. Wyciągnąć gniazdo z puszki.

4. Wyjąć przewody ze starego gniazdka, odkręcając lekko śruby, wokół których są owinięte. Tylko tyle, aby można było zsunąć przewod

Teraz nadszedł czas, aby porozmawiać o przerażającym przewodzie uziemiającym, którym wszyscy wydają się być zdezorientowani. Oto dwie rzeczy, które musisz wiedzieć.
a) Przewód uziemiający musi być uziemiony do skrzynki, ORAZ
b) Przewód uziemiający musi być uziemiony do gniazdka

Po pierwsze, jak rozpoznać przewód uziemiający? Będzie to albo zielony przewód, albo goły przewód miedziany. Jeden z tych dwóch. Przed zainstalowaniem nowego gniazdka należy owinąć przewód uziemiający wokół śruby uziemiającej z tyłu metalowej skrzynki, a następnie doprowadzić go do gniazdka.

7. Przygotuj swój nowy wylot i płytę czołową.
8. Podłącz przewody do nowego gniazdka.
Twój wylot będzie miał jedną stronę z mosiężnymi śrubami. Druga strona będzie miała srebrne śruby i zieloną śrubę dla przewodu uziemiającego.

Widzisz jakie są dwie srebrne śruby? To nie ma znaczenia, który z nich używasz. Więc nie martw się o to. Po prostu wybierz jedną. Postaraj się jednak zrobić to trochę lepiej niż ja z odsłoniętym drutem miedzianym. Powinien on być jak najmniej odsłonięty. Więcej powinno być pod śrubą. (Nie ma to znaczenia w przypadku drutu uziemiającego, ponieważ nie przewodzi on prądu).

Zaczep druty tak, aby szły w tym samym kierunku, co śruba, gdy jest obracana w celu dokręcenia. Pomoże to zacisnąć przewód w dół, w przeciwieństwie do wypychania go.

9. Ostrożnie wepchnij nowe gniazdo z powrotem do skrzynki.
10. Ponownie przykręcić wylotu do skrzynki.

Co zrobić, jeśli gniazdko przegrzewa się i dymi?

Przegrzewające się i dymiące gniazdko niepokoi z zasady nie musi mieć poważnej przyczyny. Po zdjęciu obudowy, należy dobrze sprawdzić przewody, jeśli się ze sobą stykają lub są zbyt długie, to mogą się nagrzewać oraz przypalać obudowę. . W takim wypadku po wysunięciu kabli z uchwytów trzeba je skrócić obcęgami, a następnie ponownie dobrze zamontować gniazdko. Jeśli jednak gniazdko elektrycznie wciąż się rozgrzewa, trzeba pilnie wezwać elektryka – być może doszło do uszkodzenia obwodu elektrycznego.

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
30/11/2021

Zobacz również