Kuchenka elektryczna

Zacznijmy od tego, że jeśli Twój nowy model kuchenki elektrycznej jest bardziej wydajny niż to, co wcześniej posiadałeś, są szanse, że będziesz musiał zainstalować nowy obwód, aby zasilić urządzenie. Jednakże, instalacja obwodu kuchennego może być wykonana tylko przez certyfikowanego elektryka.

Krok #1: Sprawdź, czy Twój dom spełnia wymagania dotyczące mocy

Kuchenki elektryczne wymagają dużo mocy do działania, ponieważ generują intensywne ilości ciepła. Oznacza to, że musisz mieć co najmniej bezpiecznik 13 amperów, chociaż nowsze modele będą najprawdopodobniej wymagać bezpiecznika 32 amperów (przeczytaj specyfikację produktu, aby sprawdzić jego dokładną wartość znamionową amperów).  Potrzebujesz oddzielnego bezpiecznika dla swojego urządzenia, będziesz musiał również zamontować kuchenkę w oddzielnym obwodzie. Taki system izolowany zapewni, że urządzenie do gotowania będzie przez cały czas pobierało wystarczającą ilość prądu, jak również zapewnisz w ten sposób bezpieczeństwo jej pracy.

Krok #2: Zakup i zainstaluj dwubiegunowy wyłącznik izolacyjny

Jak wspomniano wcześniej, kuchenki elektryczne wymagają większej ilości energii elektrycznej. Z tego powodu muszą być "nadzorowane" przez dwubiegunowe wyłączniki izolacyjne. Ale co dokładnie robią te gadżety? Zasadniczo, ten typ wyłącznika izolacyjnego zapewnia, że w przypadku zwarcia, okablowanie kuchenki (w tym przewód neutralny) nie przewodzi już prądu elektrycznego. Oznacza to również, że nie doznasz porażenia, jeśli zdarzyło Ci się dotknąć urządzenia po zdarzeniu.

Zauważ, że napisałem o dwubiegunowym wyłączniku izolacyjnym, a nie o "wyłączniku" lub "wyłączniku pojedynczym", które są również dostępne na rynku. Jest ku temu powód. Pojedyncze wyłączniki mogą odłączyć tylko przewód pod napięciem, ale kuchenki pobierają tak dużo prądu, że mogą podłączyć pod napięcie nawet przewód neutralny. Z kolei wyłączniki dwubiegunowe odcinają oba przewody, zapewniając pełne bezpieczeństwo.

Krok #3: Zwróć uwagę na umiejscowienie elementu sterującego kuchenką

Twoje urządzenie musi być podłączone grubym kablem do tzw. jednostki sterującej kuchenki. Upewnij się jednak, że Twoja kuchenka jest ustawiona w odległości do dwóch metrów od jednostki, ale nigdy bezpośrednio pod nią, aby zapobiec potencjalnemu zagrożeniu pożarowemu.

Jeśli sterownik kuchenki jest nowszym modelem, prawdopodobnie posiada on neonowe oświetlenie. Będą one wskazywać, kiedy urządzenie jest włączone i czy płynie przez nie prąd.

Krok #4: Wybierz kabel odpowiedni do Twoich potrzeb kulinarnych.

Jeśli właśnie kupiłeś nową kuchenkę elektryczną, powinieneś mieć kabel dołączony do opakowania. Jeśli jednak tak nie jest, oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać właściwy:

 • Potrzebujesz kabla o wystarczającej grubości. Dla większości domowych scenariuszy, kabel odporny na ciepło o grubości 2,5 mm zazwyczaj wystarczy.
 • Kabel musi mieć kilka żył. Niektóre z częściej sprzedawanych odmian mają trzy żyły - niebieską dla prądu neutralnego, brązową dla prądu stałego oraz odsłoniętą żyłę, która odprowadza prąd szczątkowy do ziemi poniżej. Przewód taki jest zwykle określany jako "dwużyłowy z uziemieniem" lub "podwójny z uziemieniem".

Krok #5: Uwzględnij "gorącą strefę" swojego urządzenia.

Gorąca strefa kuchenki to zasadniczo obszar znajdujący się bezpośrednio nad urządzeniem. Dlatego przed zainstalowaniem kuchenki w wybranym miejscu należy uwolnić ją od wszelkich materiałów łatwopalnych, takich jak drewno, tapety, zwisający kocioł itp.

Pomiędzy urządzeniem a innymi przedmiotami zainstalowanymi w kuchni powinna być zachowana przerwa o szerokości co najmniej 300 mm. Jest to niezwykle istotne, jeśli właśnie przeprowadziłeś gruntowny remont nieruchomości, w tym świeżą zabudowę kuchenną, montaż zlewozmywaków, instalację lodówko-zamrażarki lub instalację innych urządzeń, takich jak pralka czy zmywarka. Jedynym wyjątkiem są blaty - wszystko inne powinno pozostać w odpowiedniej odległości od kuchenki.

Krok #6: Podłącz kuchenkę do sieci elektrycznej w domu.

Teraz, gdy znasz już na pamięć wszystkie wymagania i podjąłeś wszelkie niezbędne środki ostrożności, nadszedł czas na podłączenie urządzenia. Oto, co należy zrobić, aby zapewnić udaną instalację.

 • Podłącz kabel do tylnej części kuchenki.
 • Odszukaj skrzynkę zaciskową z tyłu urządzenia i odkręć płytkę. Podłącz przewody pod napięciem (brązowy), neutralny (niebieski) i uziemienia (zielono-żółty) do odpowiednich gniazd (przewód neutralny po lewej stronie, przewód pod napięciem po prawej stronie, uziemienie po środku).
 • Dokręcić śruby, aby zabezpieczyć przewody i ponownie nałożyć płytę tylną.
 • Podłączyć garnek do Państwa jednostki sterującej.
 • Sprawdzić, czy kabel kuchenki jest prawidłowo podłączony do urządzenia.
 • Zablokować obwód kuchenki w skrzynce bezpiecznikowej za pomocą małej kłódki, aby zapobiec przypadkowemu przekręceniu wyłącznika podczas podłączania urządzenia.
 • W celu całkowitego odłączenia kuchenki od napięcia należy włączyć dwubiegunowy przełącznik izolacyjny.
 • Umieść kawałek winylu lub innego pokrycia ochronnego pod urządzeniem przed przesunięciem go na miejsce, aby uniknąć zarysowania podłogi w kuchni.
 • Za pomocą próbnika napięcia należy upewnić się, że sterowanie kuchenki jest całkowicie pozbawione napięcia i można z nim bezpiecznie pracować, a następnie wykręcić śruby znajdujące się wewnątrz przyłączy.
 • Delikatnie wsunąć przewody w odpowiednie szczeliny, a następnie ponownie wkręcić śruby. Należy przy tym uważać, aby nie przekręcić śrub, tzn. nie wkręcić ich pod kątem.
 • Na koniec wkręcić końcówkę izolacyjną pod przewody, aby mocno zabezpieczyć przewody na miejscu.

Podsumowując:

Jeśli ściśle przestrzegałeś wszystkich naszych instrukcji, prawdopodobnie już gotujesz swoje ulubione posiłki. Jak widać, nawet drobne prace elektryczne wymagają wiele cierpliwości, badań i przygotowań, ale są one możliwe do wykonania, jeżeli pracuje się z najwyższą starannością i z odpowiednim nastawieniem.

Jeśli, jednak, miał tyle, co małe ziarno wątpliwości o jakiejkolwiek części procesu instalacji kuchenki, zachęcamy do wynajęcia certyfikowanego profesjonalisty, aby wykonał pracę dla Ciebie. Tak, zapłacisz trochę więcej za okablowanie swojej kuchenki, ale wszyscy możemy się zgodzić, że bezpieczeństwo nie ma ceny, prawda?

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
30/11/2021

Zobacz również