automat schodowy

Decydując się na montaż lub wymianę automatu schodowego trzeba sobie zdawać sprawę, iż instalacja elektryczna modyfikowana jest o niewielki układ elektroniczny. Celem tego układu będzie sterowanie oświetleniem, nie oznacza to oczywiście, że nie można korzystać w tym czasie z  klasycznej instalacji przewodowej, jednakże wystarczą tak naprawdę przyciski jednobiegunowe. Istnieją czujniki, które mogą reagować na różne rodzaje „bodźców”, na przykład głos, klaskanie, ruch. Można je zainstalować w dowolnym dogodnym miejscu, w pobliżu pierwszego i ostatniego stopnia. Czujniki połączone są ze sterownikiem - podstawą całej konstrukcji, są informowane o niezbędnym poleceniu, a sterownik przekazuje tę informację do przełącznika.

Są też timery, dzięki którym można ustawić pożądany czas włączenia. Jeśli ktoś wraca późno do domu, będzie to bardzo przydatne. Istnieje możliwość regulacji oświetlenia, jego intensywności, płynności włączania, jasności, naprzemiennego włączania poszczególnych etapów. Dla oszczędności energii wskazane jest podłączenie czujnika światła. Dzięki niemu w ciągu dnia podświetlenie będzie się automatycznie wyłączać lub w ogóle nie włączać.

Inteligentny mechanizm działa w ten sposób:

  • Przy zbliżaniu się do sceny lub bezpośrednim kontakcie z nią uruchamiają się czujniki reakcji, do sterownika zostaje wydana komenda i schody zostają oświetlone.
  • Po upływie określonego czasu światło gaśnie.
  • W ciągu dnia i podczas przechodzenia obok czujników światło nie zapali się, jeśli ustawienia są prawidłowe.
  • Należy pamiętać, że jeśli w domu znajdują się zwierzęta domowe, czujniki będą na nie reagować.

Jest to bardzo ekonomiczna opcja zużycia energii. Zestaw tego rodzaju oświetlenia może znajdować się zarówno w domu jak i na schodach ulicznych. W tym drugim przypadku warto wziąć pod uwagę, że często zmienia się tam temperatura i wilgotność. Ważny jest również materiał, z którego wykonane są schody. Wszystkie te niuanse mogą powodować problemy z instalacją.

Czujniki pracy, mogą być prowadzone z bezprzewodowych źródeł zasilania. Jest bardzo wygodny, szybki, ekonomiczny i bezpieczny sposób. Nie trzeba montować ścian i można uniknąć problemów z podwójną naprawą. Mają już wszystkie niezbędne urządzenia, dokonano ustawień, są instrukcje, ich instalacja nie wymaga specjalnego przeszkolenia.

Możesz także wykonać okablowanie z głównej sieci elektrycznej. Ta opcja zajmie więcej czasu i wysiłku, jeśli sam właściciel zdecyduje się to zrobić. Ale musisz wydać więcej pieniędzy, jeśli zatrudnisz elektryka.

Zaletą automatycznego podświetlenia jest oszczędność czasu, ponieważ nie ma potrzeby szukania włącznika w ciemności. Oszczędności pojawiają się, ponieważ podświetlenie nie działa cały czas i samo się wyłącza; przyczynia się również do dodatkowego bezpieczeństwa dla najstarszych i najmłodszych członków rodziny. I wygląda bardzo oryginalnie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując automat schodowy warto sobie zdawać sprawę z tego, iż na terenie całego Wrocławia działają lokalne firmy. Jeśli, doszło awarii automatu schodowego, warto skontaktować z elektrykiem z Wrocławia, który zlokalizuje awarię i profesjonalnie ją usunie. Natomiast, kupując nowy automat schodowy, trzeba zwrócić uwagę na samą instalację elektryczną. Całość może bazować na 12V wymiana zatem oznacza wybór takiego automatu schodowego, który jest dostosowany do takie instalacji elektrycznej. Istotne jest też zabezpieczenie prądowe na stykach przekaźnika, w większości przypadków 16 A powinno być wystarczające. Warto pamiętać, że w takim przypadku maksymalna zdolność łączeniowa dla żarówek wynosi ok. 2000 W.

Alternatywy dla automatu schodowego

Najlepszą, realną alternatywą pozostaje sterownik ze złączami PIR oraz montaż opraw lub żarówek zintegrowanych z technologią wykrywania ruchu wraz z kontrolą czasową. Niestety jest to rozwiązanie o wiele droższe, często też trudniejsze w adaptacji. Drugą opcją są szeroko pojęte integracje w obrębie smart home, lecz sprawdzą się one jedynie w określonych przypadkach, najczęściej w budownictwie jednorodzinnym.

Zastosowanie automatu schodowego nie jest skomplikowaną modyfikacją dla instalacji elektrycznej. Pamiętaj jednak, że przy wszelkich awariach zdać się powinieneś na elektryka z certyfikacjami, który wymieni zepsuty automat schodowy i dokona niezbędnych napraw. Posiadamy wszelkie klucze do skrzynek elektrycznych, energetycznych co pozwala nam na szybką i sprawna naprawę oświetlenia na klatce schodowej. Wymieniamy wszelkiego rodzaju automaty schodowe zasilane 230v 24v 12v. Firm i modeli f&f, AS, AS-B, ASO, ASB zamel i wiele innych. Wymieniamy również uszkodzone przyciski sterowania oświetlenia na częściach wspólnych wspólnot mieszkaniowych oraz w spółdzielniach.

31/08/2022

Zobacz również