Oświetlenie w domu

Wspaniale jest być "wykonawcą". Jest coś budującego w podejmowaniu domowych zadań, zwłaszcza tych zbyt skomplikowanych, z którymi nie poradziliby sobie inni weekendowi wojownicy. Jeśli chodzi o takie rzeczy jak ogrodnictwo, składanie mebli, malowanie, kształtowanie krajobrazu czy rutynowa konserwacja samochodu, projekty typu "zrób to sam" są satysfakcjonujące i warte zachodu.

Istnieją jednak pewne granice, których mistrzowie majsterkowania muszą przestrzegać - chodzi mianowicie o prace elektryczne. Jeśli projekt obejmuje przewody pod napięciem, materiały o wysokiej przewodności lub nagłe pióropusze chemicznie pachnącego dymu tryskającego z gniazdka, istnieje szansa, że lepiej zostawić go profesjonalistom.

Weźmy na przykład oprawy oświetleniowe. Na pierwszy rzut oka, instalacja oświetlenia może wydawać się prostym i przejrzystym, jeśli nie do końca łatwym, procesem. Ale zawsze jest coś więcej niż się wydaje, jeśli chodzi o instalację oświetlenia zewnętrznego lub wewnętrznego.

Dlaczego warto zatrudnić elektryka do oświetlenia?

Profesjonalni elektrycy mają na swoim koncie lata szkoleń i doświadczeń. Ich wiedza wykracza poza podstawowe czynności związane z elektrycznością w gospodarstwie domowym. Muszą wiedzieć więcej niż tylko jak połączyć komponenty. Są przeszkoleni w analizowaniu całych systemów zasilania, wskazywaniu przyczyn zakłóceń lub przerw w dostawie prądu oraz rozwiązywaniu skomplikowanych problemów.

Elektrycy muszą również być na szczycie lokalnych i regionalnych kodów elektrycznych jako część pracy. Kody te stale się zmieniają w zależności od nowych przepisów, potrzeb technologicznych i prawodawstwa. Są one ustanowione w celu zapewnienia, że prace elektryczne są zakończone w sposób, który jest bezpieczny zarówno dla elektryków i ich klientów, a także w celu utrzymania urządzeń zasilanych energią elektryczną i urządzeń operacyjnych.

Elektrycy mają również dostęp do pewnych narzędzi, mierników, liczników i materiałów pomocniczych, których zwykli konsumenci nie mogą po prostu kupić w sklepach detalicznych - a jeśli mogą, mogą nie mieć doświadczenia, jak korzystać z nich najbardziej efektywnie.

Wszystkie te czynniki wchodzą w grę, gdy chodzi o oprawy oświetleniowe. Spośród wszystkich rodzajów i typów projektów elektrycznych, te które obejmują instalację oświetlenia mogą stanowić najpoważniejsze ryzyko ze wszystkich.

Instalacje oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne może być szczególnie trudne do wykonania. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda to dość nieskomplikowanie, nie ma takiego projektu oświetlenia zewnętrznego, który zalecalibyśmy wykonywać samodzielnie.

Bezpieczeństwo zewnętrznych komponentów elektrycznych zależy oczywiście w dużym stopniu od warunków pogodowych i środowiskowych - zwłaszcza od wilgoci. Nie wszystkie produkty oświetleniowe nadają się do użytku na zewnątrz, nawet jeśli są tak przedstawiane w katalogach lub reklamach. Twój elektryk będzie wiedział, które oprawy oświetleniowe są najlepsze do użytku na zewnątrz i może pomóc Ci zdecydować, które z nich kupić.

Prawidłowe okablowanie jest szczególnie istotnym czynnikiem w pracy elektrycznej. Przewody są przewodami dla przepływu prądu elektrycznego, który jest bardzo poręczny, ale także bardzo śmiercionośna siła. Złe okablowanie jest trzecią najczęstszą przyczyną pożarów w gospodarstwach domowych, zaraz po urządzeniach kuchennych i grzewczych. Ryzyko porażenia prądem lub porażenia prądem przez przewód - nawet taki, który wygląda na bezpieczny lub martwy - jest ogromne. Nie należy z nimi igrać.

Instalacje oświetlenia zewnętrznego często wiążą się z koniecznością wykonania nowych systemów okablowania, głównie w miejscach, gdzie wcześniej nie było żadnych przewodów. Wymaga to znacznie więcej niż tylko średnich umiejętności elektrycznych. Pracownik musi wiedzieć, jak zbudować kompletny system oświetleniowy od podstaw, umieć prawidłowo umieścić i ustawić przewody uziemiające oraz wyeliminować ryzyko porażenia prądem. W przypadku instalacji oświetlenia zewnętrznego, profesjonalny elektryk nie jest opcją - jest koniecznością.

Instalacje oświetlenia wewnętrznego

Prawdą jest, że oświetlenie wewnętrzne stanowi mniejsze ryzyko dla ambitnych D.I.Y.-erów, którzy mogą równie dobrze poradzić sobie sami z niektórymi drobnymi instalacjami oświetleniowymi w pomieszczeniach - ale nie bez wielu zastrzeżeń. Każdy, kto próbuje zainstalować oświetlenie wewnętrzne, musi mieć trochę więcej niż podstawową wiedzę na temat elektryczności w domu.

Na przykład, muszą znać amperaż (liczba elektronów obecnych w prądzie) obwodu domu i porównać go z mocą lampy lub światła, które chcą zainstalować. Jeśli amperaż nie jest wystarczająco wysoki, aby wspierać światło wat, będą musieli uruchomić dodatkowe okablowanie do ich wyłącznika obwodu. To nie jest praca dla amatorów, to najlepiej zostawić profesjonalnemu elektrykowi.

Twój dom może mieć pewne cechy lub dziwactwa, które będą miały wpływ na oświetlenie wewnętrzne jak np. jego wiek. Wiele starszych domów nie ma wystarczająco mocnej izolacji, aby wytrzymać podwyższone temperatury, wsparcie, którego potrzebują lampy sufitowe lub żyrandole, aby bezpiecznie pracować. Alternatywnie, struktura Twojego sufitu może wymagać wzmocnienia, aby mogła odpowiednio utrzymać ciężar ciężkiej oprawy oświetleniowej - jest to zadanie, które wymaga starannej pracy konstrukcyjnej. Takie sytuacje wymagają profesjonalisty.

Podobnie jak w przypadku oświetlenia zewnętrznego, niektóre instalacje oświetlenia wewnętrznego wymagają bardzo starannej pracy z okablowaniem, czasami w miejscach, gdzie nigdy nie było przewodów. Oświetlenie wpuszczane, lampy montowane i żyrandole wymagają dodatkowej uwagi w zakresie okablowania. Ktokolwiek pracuje nad projektem musi wiedzieć, gdzie obecne okablowanie istnieje, jeśli tak, i ile więcej materiału lub pracy trzeba będzie zrobić, aby światło działało poprawnie. Praca może nawet obejmować lekkie prace budowlane, które mogą zmienić wygląd sekcji ścian lub sufitów.

Zapraszam do kontaktu Rafał Ślepecki
Tel: +48 696-334-733
30/11/2021

Zobacz również